понеділок, 14 грудня 2015 р.

175 років від дня народження Михайла Петровича Старицького

В історію української культури Михайло Старицький увійшов як організатор національного професійного театру і голова першого на Україні театрального товариства, режисер, актор, видавець. Це був період зрушень у суспільно-політичному житті країни. Загострилася криза кріпосницької системи. Студентська молодь жваво відгукнулась на політичні події часу.
У період соціального і культурного піднесення Старицький перебуває у вирі громадського життя: відвідує студентські збори і мітинги, на яких обговорюються національні і політичні проблеми, активно працює в народних бібліотеках і недільних школах, бере участь у роботі театрального, етнографічного і хорового гуртків. 1871 року М. Старицький приїздить до Києва і повністю віддається громадсько-культурній діяльності. Разом з М. Лисенком (із сестрою якого він одружився) організовує «Товариство українських сценічних акторів», силами якого було поставлено багато п'єс, опер та оперет.
1883 року М. Старицький очолює першу українську професійну трупу. До її складу входили М. Садовський, П. Саксаганський, М. Заньковецька, І. Карпенко-Карий та ін. Діяльність М. Старицького гідна подиву. Він створив новий хор і оркестр, обновив декорації, костюми, покращив умови життя всіх працівників, продавши свій маєток у Карпівці.
Театральний колектив побував з гастролями у Петербурзі, Москві, Астрахані, Вільнюсі, Мінську, Варшаві та інших містах. У Києві драматург очолював Літературно-артистичне товариство. Багатогранна діяльність М. Старицького має велике значення. Він віддав усі свої сили і хист для національного і культурного відродження України.
У нашій бібліотеці ви можете ознайомитися з такими його творами як "Останні орли", "Не судилось", "За двома зайцями", "Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", "Циганка Аза", "Маруся Богуславка", "Ніч під Івана Купала", "Зимовий вечір", "Талан" та "Остання ніч".

Немає коментарів:

Дописати коментар